Alevi Toplumuna Hizmet Edelim
  • Alevilik Bilinci

Alevi Toplumuna Hizmet Edelim

Neden Alevi toplumuna, Alevi toplumunun şahsında insanlığa hizmet etmeyelim? Alevi toplumunun şahsında insanlığa hizmet etmek şereflice bir davranıştır. Neden, her türlü boş ve anlamsız şeylere hizmet ediyoruz da toplumumuza hizmet etmeyelim?

Hizmet hak içindir. Halka hizmet hakka hizmettir. Yaşamını insanlığın daha huzurlu ve mutlu bir yaşamı olması yönünde değerlendirenler, insanlığın onuru kişilerdir. Neden Alevi gençliği de bu zirve kişilerden olmasın.

Karşı cinsten birisine hizmet ediyoruz. Onu kazanmak, kendimize bağlamak, amiyane tabirle elde etmek için buna çaba ve çalışmada bulunuyoruz da, neden Alevi toplumuna hizmet etmeyelim? Alevi toplumunun karşı cinsten bir insan kadar önemi yok mu? karşı cinsten bir insanı düşündüğümüz kadar Alevi toplumunun sorunlarını, geleceğini düşünüyor muyuz? Bu toplumun dahada gelişmesi, çalınan ve gasp edilen haklarının alınması noktasında düşünüyor muyuz? Elbette karşı cinsten olanı da düşüneceğiz. Ancak karşı cinste olanı düşündüğümüzün yüzde birini toplumun  hizmeti için düşünürsek, toplumumuz bu acınası halde olmaz.

Toplumumuz acınası haldedir. Farkında olmasa da bu böyledir. Asırlardır yok sayılıyor, inkar ediliyor, dışlanıyor, horlanıyor. Bu böyle devam edip gidiyor. Toplumumuzun hiç bir hakkı verilmediği gibi, çoğunluk olan yobazların baskısı hayatın her alanında yoğunlaşarak sürüyor. Kendimizi yani Aleviliğimizi inkar ediyoruz. Çoğu kez çok bilmiş yobazlar güruhu bizlerin temel anlayışlarıyla alay ediyor. Sesimizi çıkaramıyoruz. Bu yobazlar karşısında ezik bir şekilde duruyoruz. Çember sakallı yobazlar inancımıza zerre kadar saygı duymadıkları gibi iktidar olmalarına güvenerek bizleri yaşamın her noktasında hiçleştirmeye çalışıyorlar. Bunu başarıyorlar da. Yaşam tarzlarını aydın Sünnilerde dahil olmak üzere toplumun tamamına dayatıyorlar. Bizler ne yapıyoruz bütün bunlar karşısında? Hiç. Evet, hiç. Ya da yaptıklarımız, yapmamız gerekenin binde biri bile değil.

Bir futbol takımını savunduğumuz kadar inancımızı, toplumumuzu, değerlerimizi sahipleniyor muyuz? Bir araba almak için verdiğimiz paranın binde birini bu yola hizmet için veriyor muyuz? Giyeceklerimize, içeceklerimize harcadıklarımızın çok azını da hizmete veriyor muyuz? Cevap hayırdır. Bu hayır cevabından utanılması gerekiyor. Bir şeyler yapmalıyız. Toplumumuza, değerlerimize, inancımıza sahip çıkmalıyız.

Bir araba için çalıştığımız kadar toplumumuz için neden çalışmayalım. Ya da bu çok büyük bir fedakarlık deniliyorsa şöyle yapalım: bir arabaya harcadığımız emeğin bir bölümünü de toplumumuz için harcayalım. Bir spor karşılaşmasında attığımız sloganların bir kısmını da bu toplumun temel haklarının alınması için atalım. Çok şey mi bunlar? Bizce değil.