Baba Masnsur
Adıyaman`da Aleviler Derviş Yusuf Türbesinde Buluştu
Adıyaman`daki Alevi vatandaşlar, Kahta Ortanca köyünde Alevi Dedesi Hüseyin Turan tarafından organize edilen ve Derviş Yusuf türbesinde her yıl Mayıs ayının ikinci haftasında düzenlenen lokma geleneğinde bir araya geldi.

Alevi-Bektaşi inancının önemli ocaklarından biri olan ve yöre halkı tarafından sevgi ve saygıyla anılan Kahta Ortanca köyündeki Derviş Yusuf türbesinde bir araya gelen Alevi vatandaşlar, yüzyıllardır süregelen bir gelenek olarak, türbede kurban kesip lokma yaptı.

Etkinliğe; Vali Mahmut Demirtaş, Kahta Belediye Başkanı Yusuf Turanlı, Alevi kanaat önderleri ile çevre ilçe ve köylerden gelen birçok Alevi vatandaş katıldı. Yüzlerce kişinin katıldığı ve kurbanların kesildiği Derviş Yusuf türbesindeki lokma geleneği etkinliğinde, davetlilere yemek ikramında bulunuldu.

Alevi Dedesi Ali Büyükşahin, “Bizler bir bütünüz. Bu bütünlüğün içerisinde her ırktan, her dilden ve her inançtan insanlar olabilir. Önemli olan birlik ve beraberliğimizi dayanışma içerisinde sağlayarak, ileriye doğru gitmektir. Çünkü Hacı Bektaş-ı Veli diyor ki; ‘Bir olalım, iri olalım ve diri olalım.’ Biz de o erenlerin yolunu takip ediyoruz. Biz Türkiye’de gerçekten birlik beraberlik ve bütünlük içerisinde yaşıyoruz ve yaşamaya devam edeceğiz. Barış süreci içerisinde herkes kendi üzerine düşeni mutlaka yapsın. Çünkü barış sevgidir, saygıdır ve hoşgörüdür. Bu bakımdan barış sürecinin de desteklenmesini istiyorum. Bugün Derviş Yusuf türbesinde bir araya gelerek yapılan lokma, birlik ve beraberliğimizi sembolize etmektedir. Bugün bizleri kırmayarak aramıza katılan ve bizlere her konuda destek olan Sayın Valimiz Mahmut Demirtaş’a teşekkür ediyoruz” dedi.

Vali Mahmut Demritaş ise konuşmasında, “Bugün sizlerle beraber olmanın mutluluğunu yaşıyorum. Adıyaman sağladığı birlik ve beraberlikle ülkemizde örnek bir kenttir. Sizler sadece Adıyaman’da değil, Türkiye’de örnek insanlarsınız. Türkiye’nin her bölgesinden insanların gelip Adıyaman’daki barış ve huzur ortamını inceleyerek, araştırmalarını ve bu hoşgörüyü kendi bölgelerine uygulamaları lazım. Çünkü Adıyaman bugüne kadar birlik ve beraberliğinden asla ödün vermemiştir. Adıyaman yüzyıllardır dil, din, ırk, ayrımı yapılmadan herkesin kardeşçe yaşadığı, huzuru temsil eden Güneydoğu'nun en şirin ilidir” ifadelerini kullandı.

Vali Demirtaş ayrıca, Alevi vatandaşlar için büyük önem taşıyan Derviş Yusuf türbesine giden yolu da, bu yıl içerisinde yapacakları müjdesini verdi.

Pir Selçuk Sevin Dede Babamansur Kur Hüseyin Dergahın Postnişi Sütlüce Köyü(Karer)/ BİNGÖL.
adiyamanda-aleviler-dervis-yusuf-turbesinde-bulustu.html >> Baba Mansur Kur Hüseyin Dergahı >>